Certyfikat SSL gwarantuje bezpieczeństwo danych w trakcie ich przesyłania pomiędzy użytkownikiem odwiedzającym Twoją stronę, a serwerem WWW. Wykorzystywany jest w szczególności do ochrony danych osobowych, haseł i numerów kart kredytowych. Wybór rodzaju certyfikatu jest zależny od poziomu ochrony, którą chcesz zapewnić użytkownikom swojej strony. Dane przesyłane z użyciem protokołu HTTPS są zabezpieczone protokołem TLS (Transport Layer Security), który zapewnia trójstopniową ochronę:

  1. zaszyfrowanie wymienianych danych - są zabezpieczone i w pełni poufne,
  2. integralność danych - dane nie mogą być zmieniane w czasie transferu przez osoby trzecie albo taka zmiana zostaje automatycznie wykryta,
  3. użytkownicy są pewni, że przeglądają stronę wybraną przez siebie, a nie są przekierowani na do innej, podobnej witryny.

Niektóre korzyści stosowania certyfikatów SSL

BEZPIECZEŃSTWO PRZESYŁANIA DANYCH

Zielona kłódka w pasku adresowym i protokół https bezpośrednio wpływa na poczucie bezpieczeństwa u potencjalnego użytkownika. Pokazujemy, że dbamy o dane klientów, a wszystkie informacje są zaszyfrowane.

ZAUFANIE UŻYTKOWNIKÓW I WZROST WIARYGODNOŚCI BIZNESOWEJ

Certyfikat SSL sprawia, że w oczach odwiedzającego jesteśmy godni zaufania, a nasza firma postrzegana jest jako profesjonalna i troszcząca się o klientów.

PRZYSPIESZONE DZIAŁANIE DANEJ WITRYNY

Strony w przeglądarkach otwierają się szybciej, a przesyłane dane są zabezpieczone przed przechwyceniem.

SEO I WYSZUKIWANIE W GOOGLE

Certyfikatu SSL ma pozytywny wpływ na SEO i pozycję w wynikach wyszukiwania Google i takie strony będą wyświetlać się na wyższych pozycjach.

POTWIERDZENIE AUTENTYCZNOŚCI STRONY

Ochrona przed phishingiem, czyli podszywaniu się pod daną witrynę i wyłudzaniu danych użytkownika jak hasła logowania czy numery kart kredytowych. Posiadając certyfikat SSL wskazujesz odbiorcy, że Twoja strona jest bezpieczna i autentyczna.

ZABEZPIECZENIE DOWOLNEJ LICZBY SUBDOMEN - CERTYFIKAT WILDCARD

Certyfikat SSL Wildcard oszczędza koszty, chroni domenę główną oraz jej wszystkie subdomeny.

Rodzaje certyfikatów SSL

Certyfikaty różnią się od siebie i posiadają różny poziom zabezpieczeń, a ich koszt jest uzależniony do poziomu ochrony użytkowników.

Najprostszą opcją jest certyfikat SSL walidujący domenę (DV – Domain Validation). Zabezpiecza on transmisję danych w obrębie domeny i potwierdza jej autentyczność. Jest idealnym rozwiązaniem dla niewielkich sklepów internetowych, małych portali czy forów internetowych. Jego użycie powinni rozważyć także właściciele blogów, oraz popularnych ostatnio stron opartych o systemy CMS (np. Wordpress) gdzie dostęp do panelu administracyjnego jest uzyskiwany poprzez formularz logowania w przeglądarce internetowej. Takie zabezpieczenie może uchronić stronę firmową przed przejęciem i „wzbogaceniem” jej treści o te nieprzychylne firmie bądź nawet niezgodne z prawem.

Kolejną grupą osób, którym przyda się certyfikat z grupy DV są właściciele aplikacji instalowanych na fanpage’ach w portalu Facebook. Instalacja certyfikatu jest wymuszana przez sam portal społecznościowy. Dzięki temu użytkownicy Facebooka stale pozostają w obrębie szyfrowanego połączenia i nie muszą obawiać się przechwycenia danych. Niewątpliwie jest to bardzo słuszna decyzja władz serwisu. Cena tego typu certyfikatu ważnego przez 1 rok to ok. 130 zł - nie jest to więc duży wydatek biorąc pod uwagę, że gwarancja finansowa wystawcy to nawet 30 000 zł.

Jeśli potrzebujesz wyższego poziomu zabezpieczeń skorzystaj z certyfikatu SSL potwierdzającego autentyczność domeny oraz jej właściciela (OV - Organization Validation). Jest to opcja odpowiednia dla serwisów z rozbudowanym formularzem rejestracji gdzie od użytkowników wymaga się podania takich danych jak np. imię, nazwisko, adres zamieszkania czy numer telefonu. Certyfikat ten jest odpowiedni dla dużych sklepów internetowych, serwisów z branży hotelarskiej umożliwiających rezerwację noclegu za pośrednictwem strony WWW, witryn urzędów administracji publicznej czy serwerów baz danych. Koszt certyfikatu OV to około 450 zł, a gwarancja finansowa, którą możesz uzyskać w razie problemów z prawidłowym działaniem certyfikatu to nawet 750 000 zł.

Najwyższy prestiż oferują certyfikaty EV (Extended Validation). Certyfikaty te autentykują domenę, dane jej właściciela oraz wyświetlają zielony pasek adresu. Na pewno kojarzysz je z systemów bankowości internetowej czy płatności online.

Są to certyfikaty o najwyższym zaufaniu i są stosowane zazwyczaj przez branżę finansową, firmy świadczące usługi płatnicze czy też podmioty przetwarzające dane o szczególnie delikatnej naturze takie jak np. wyznanie czy narodowość użytkowników.

Brutto Netto